← Alle verhalen

Vorige week was ik bezig met Therapieland en ineens viel het kwartje

GZ-psycholoog en e-healthcoördinator Ingrid van Hengel vertelt hoe FortaGroep Therapieland inzet bij zo'n zeventig procent van de lopende behandelingen — en hoe ze dat organisatiebreed hebben ingevoerd.

Ingrid van Hengel·GZ-psycholoog en e-healthcoördinator·FortaGroep·June 7, 2021·4 min lezen

Sinds november 2017 werkt FortaGroep samen met Therapieland om cliënten e-health aan te bieden. FortaGroep behandelt volwassenen, jongeren en kinderen met psychische klachten vanuit kleine, laagdrempelige praktijken met een persoonlijke benadering: generalistische en specialistische ggz, een oncologische poli, een interculturele poli, en ondersteuning van huisartsenpraktijken met POH-GGZ-medewerkers. Ingrid van Hengel, GZ-psycholoog en e-healthcoördinator, regelt alles rondom e-health voor de organisatie.

De beste zorg aanbieden

De behoefte aan e-health kwam voort uit het streven om de beste zorg te geven. "We willen evidence-based zorg bieden, gebaseerd op de richtlijnen en behandelprotocollen. En met de tijd meegaan, zodat we cliënten kunnen aanbieden wat er nu mogelijk is op het gebied van e-health."

De Therapieland-programma's worden bij iedereen ingezet, behalve bij cliënten die digitaal minder vaardig zijn of die zelf aangeven het liever niet te willen. "Wij hebben het streven om bij 70% van onze lopende behandelingen Therapieland te gebruiken, en daar voldoen we wel ongeveer aan." Prettig vindt ze dat cliënten tussen de sessies door in eigen tempo en eigen tijd aan de behandeling werken. "Therapieland kun je gebruiken bij het herhalen van de psycho-educatie, waar het net op een andere manier wordt uitgelegd dan je in de sessie gewend bent, waardoor het beter beklijft. En cliënten maken zelf alle opdrachten, die je als behandelaar kunt meelezen en waarop je tussendoor kunt reageren, zodat ze echt actief aan de slag gaan."

Positieve geluiden bij cliënten

"De programma's worden eigenlijk altijd goed ontvangen. Ik had vandaag nog iemand die zei: vorige week was ik bezig met Therapieland en ineens viel het kwartje."

Ook behandelaren vinden het prettig om iets extra's te kunnen bieden. "Beginnende behandelaren vinden het heel prettig omdat zo'n programma zorgt voor structuur waarin ze mee kunnen gaan. Wat er in een programma wordt behandeld, kunnen ze vervolgens in de sessies laten terugkomen." De e-learning voor behandelaren helpt daarbij. "Nieuwe behandelaren vinden het fijn dat daar filmpjes voor zijn, zodat ze meteen weten hoe Therapieland werkt — en dat het eigenlijk heel erg voor zich spreekt en intuïtief werkt."

Samenwerking en toekomst

Over de implementatie is Ingrid tevreden. Op elke locatie zijn twee e-healthexperts aangesteld die door Therapieland zijn getraind; via train-de-trainer hebben zij de training doorgegeven aan collega's. De korte lijnen met Therapieland ervaart ze als prettig. "Als we feedback geven, wordt daar iets mee gedaan. De helpdesk is ook goed bereikbaar."

Over de toekomst: "Mooie ontwikkelingen zijn het gebruik van big data, waarmee we straks beter kunnen kiezen welke interventies we toepassen, en meetapparatuur zoals Fitbits en experience sampling. Ik denk dat dat dingen zijn die steeds normaler worden. Er zullen altijd face-to-facegesprekken blijven, maar dat e-health een vast onderdeel wordt van behandeling — ja, dat is al zo en dat blijft ook."

Zo doet zij het

  • FortaGroep streeft naar Therapieland in 70% van de lopende behandelingen, en haalt dat ongeveer.
  • Programma's worden bij vrijwel iedereen ingezet, behalve bij cliënten die digitaal minder vaardig zijn of het liever niet willen.
  • Per locatie zijn twee e-healthexperts getraind door Therapieland; zij trainen collega's via train-de-trainer.
  • Nieuwe behandelaren starten met de e-learning en de instructiefilmpjes.
  • Behandelaren lezen opdrachten mee en reageren tussendoor, zodat cliënten actief blijven.
Ingrid van Hengel is GZ-psycholoog en e-healthcoördinator bij FortaGroep. Ze regelt alles rondom e-health voor de organisatie, van beeldbellen tot Therapieland.

Meer uit de praktijk